MARKETING I TWORZENIE TREŚCI: PRZYDATNE NARZĘDZIA I APLIKACJE

Czas czytania:3 min

Jeśli pracujecie na co dzień w marketingu, social mediach, tworzycie treści i lubicie optymalizować swoją pracę, zachęcam Was do zerknięcia na 15 narzędzi i aplikacji, które Wam w tym pomogą. Usprawnią przygotowanie contentu, zweryfikują poprawność tekstów albo umożliwią ocenę efektywności Waszych działań.

Poniższe apki przydadzą się także w organizacji i uporządkowaniu codziennych zadań, nie tylko tych służbowych. Ich główną, wspólną zaletą, jest elastyczność, prostota i intuicyjność. A przecież dokładnie tego oczekujemy w dzisiejszych czasach od technologii i twórców różnych rozwiązań.

🎨 CANVA – według mnie najlepsze narzędzie do tworzenia amatorskich grafik. Do wyboru różne gotowe szablony i formaty (posty w wymiarach odpowiadających różnym portalom, relacje na Instagram Stories, wizytówki, plakaty, a nawet wzory CV), można też tworzyć własne. Darmowa wersja pozwala na bardzo wiele, ale trzeba pamiętać o tym, że komercyjne wykorzystywanie grafik wymaga już odpowiedniej licencji. Dostępna na desktop i jako apka, co też jest dużym atutem, bo dzięki temu projekt przygotowany na komputerze można łatwo edytować potem „na szybko” w telefonie.

📃 JASNOPIS – bardzo fajne narzędzie stworzone przez SWPS sprawdzające, czy dany tekst jest zrozumiały i dobrze się czyta – zaznacza powtórzenia, zbyt długie/złożone zdania, trudne słowa. Można wrzucić swoją treść lub dowolną znalezioną w internecie.

📊 GOOGLE ANALYTICS – absolutny must dla każdego, kto posiada swoje miejsce w sieci – powie Wam dużo o zwyczajach i preferencjach użytkowników odwiedzających stronę (za darmo! :)), dzięki czemu będziecie mogli wprowadzić ulepszenia. Ja wolę wersję desktopową, ale pewnie to kwestia lepszego poznania apki, bo w niej też znajdziecie wszystkie dane i macie je zawsze pod ręką.

🖋️ GOOGLE FORMS – darmowe narzędzie do tworzenia ankiet, oferujące różne warianty pytań do wyboru (zamknięte, otwarte, ocena na skali itd.). Bardzo przydatne, jeśli chcecie zapytać o coś swoją społeczność lub sprawdzić potencjał jakiegoś pomysłu. Zapewnia też anonimowość wyników.

🌳 LINKTREE – ja sama korzystam z niego jako obserwatorka, ale bije rekordy popularności u twórców contentu, blogerów, specjalistów. To przydatne narzędzie do tworzenia „rozchodniaka” do różnych Waszych miejsc w sieci (blog, sklep, inne profile, polecane strony), pod jednym linkiem i w przystępnej formie graficznej, którą możecie dopasować do Waszego stylu komunikacji.

🔖 POCKET, FEEDLY – dwie nakładki/apki do agregowania, porządkowania treści z sieci, które chcecie czytać. Umożliwiają przypisanie tagów do poszczególnych artykułów, pokazują czas potrzebny na przeczytanie każdego z nich (czy to nie jest jedna z NAJLEPSZYCH rzeczy, jakie można zrobić w content marketingu?), a w Feedly dodatkowo możecie sobie zaobserwować kanały o określonej tematyce albo konkretne strony, żeby treści z nich wyświetlały Wam się na tablicy.

💬 BUZZSUMO – strona przydatna zwłaszcza dla twórców contentu – możecie na niej sprawdzić zainteresowanie daną frazą i istniejące treści z nią związane, żeby ocenić potencjał Waszego pomysłu na content 🙂

🖼️ PIKTOCHART – prosty sposób na tworzenie infografik i szablonów prezentacji. Pozwala na korzystanie z gotowych szablonów, oferuje też tutorial. Darmowa wersja pozwoli Wam pobrać stworzone grafiki za „cenę” umieszczenia na niej informacji, że powstała dzięki Piktochart.

✅ GOOGLE KEEP, MICROSOFT ONE NOTE, TO DO – listy zadań, zakupów, organizacja czasu, notatki, luźne zapiski. Osobiście jestem fanką Keep, bo mamy do niej dostęp wszędzie, gdzie jesteśmy zalogowani na konto Google. Istnieje też możliwość współdzielenia list, jeśli na przykład chcecie wysłać swoją drugą połówkę na zakupy, a w międzyczasie móc coś dopisać lub usunąć z listy w czasie rzeczywistym 🙂 A w pracowym świecie – do prostego monitorowania list zadań do wykonania w ramach zespołu.

🏞️ COLLAGE MAKER – apka przydatna dla osób, które chcą np. wrzucać ładne storiski w formie kolaży obrazków/zdjęć – wg mnie łatwiejsza w obsłudze niż popularny Unfold. Można samemu decydować o układzie obrazków lub zostawić to aplikacji, dodać różne tła, efekty, napisy.

🎥 INSHOT – jak do tej pory najbardziej pojemna, ale też najbardziej intuicyjna apka do cięcia, montowania, edytowania materiałów wideo. Przyda się zarówno do zwykłych filmików, jak i do storiesów czy rolek. Pozwala również na dodawanie muzyki (ma własną bazę), tekstów, filtrów oraz zmiany w ramach samego nagrania (przyspieszanie, odwracanie obrazu itd.).

🌲 FOREST – aplikacja wspierająca produktywność. Stworzona po to, żeby pomóc Ci pracować, czytać lub tworzyć w skupieniu, bez rozpraszających powiadomień i zniechęcając Cię do sięgania co chwilę po telefon. Przez cały czas, kiedy będzie włączona, na ekranie telefonu będzie rosło drzewo, które potem zasili Twój wirtualny las. A kiedy mimo wszystko w czasie przeznaczonym na pracę postanowisz przejść do innej aplikacji, drzewo uschnie. Motywujące, prawda?

Dajcie znać, bez jakich aplikacji Wy nie wyobrażacie sobie pracy albo ogarniania codziennych obowiązków?